Szkoła Letnia dla mentorów

– Nie ma racji ten, kto stroni od edukacji – to jedno z haseł reklamowych, przygotowanych podczas Szkoły Letniej mentorów SE. Po zakończeniu roku akademickiego kadra i nauczyciele współpracujący ze Szkołą Edukacji spotkali się na wspólnym wyjeździe szkoleniowym.

Kadra SE, podobnie jak w ubiegłym roku, przygotowała dla współpracujących nauczycieli serię inspirujących i ciekawych warsztatów.

Szkoła Letnia rozpoczęła się wykładem Tomasza Garstki, który mówił o psychologicznych i pedagogicznych mitach, które wciąż funkcjonują w edukacyjnej rzeczywistości. Podkreślał wagę dobrej jakości badań edukacyjnych, które mogą być wykorzystywane w pracy nauczyciela. – To właśnie na wynikach badań naukowych, potrzebach nauczycieli i uczniów zbudowana jest Szkoła Edukacji – mówi Kinga Białek, tutorka nauczycieli j. polskiego w SE.

Podczas warsztatów dotyczących standardów rozwoju studenta, nauczyciele zostali podzieleni na dwie grupy przedmiotowe (polonistów i matematyków). Obserwowali nagranie lekcji i analizowali konspekty, po to by być gotowym na wspólną pracę ze studentami w przyszłym roku szkolnym.

Wspólne lekcje i rola wychowawcy

Drugiego dnia warsztaty koncentrowały się wokół zagadnień związanych ze współnauczaniem, jednym z najważniejszych elementów filozofii Szkoły Edukacji. Nauczyciele mieli okazję spróbować swoich sił w lekcji przygotowanej i przeprowadzonej wraz z partnerem. Rolę uczniów odgrywali inni mentorzy. Każdy prowadzący otrzymał informację zwrotną od grupy, a całe doświadczenie było nagrywane, po to by każdy uczestnik mógł samodzielnie przeanalizować przebieg zajęć.

– Ostatni dzień Szkoły Letniej poświęciliśmy kwestiom wychowawczym. Naszym celem było stworzenie programu wychowawczego dla klasy. Zastanawialiśmy się więc „do czego służy wychowawca” w naszych szkołach, a do czego chcielibyśmy, żeby służył. Przyglądaliśmy się naszym klasom z różnych stron odpowiadając na inspirujące pytania czy wreszcie szukaliśmy przyczyn obserwowanych przez nas trudności dopytując „5 razy dlaczego” – relacjonuje Magdalena Jurewicz, odpowiedzialna w SE za współpracę ze szkołami praktyk.

Dyrektorzy szkół i nauczyciele zainteresowani współpracą ze Szkołą Edukacji proszeni są o kontakt z Magdaleną Jurewicz m.jurewicz@szkolaedukacji.pl, 505 759 600.

Rekrutacja do Szkoły Edukacji na rok akademicki 2017/2018 trwa do 31 lipca. Żeby wziąć w niej udział należy wypełnić formularz rekrutacyjny.