Rozpoczęcie roku 2017/2018

– Nie dostaniecie Państwo od nas gotowego zestawu algorytmów, reguł i zasad. Trzeba dopasować je do własnych możliwości. Zawód nauczyciela jest szalenie indywidualny pod względem wykonawstwa. Każdy z was będzie dobrym nauczycielem, ale każdy będzie ten zawód wykonywać inaczej – mówiła prof. Jolanta Sujecka-Zając, podczas inauguracji roku w SE.

Uroczyste rozpoczęcie roku akademickiego Szkoły Edukacji odbyło się 21 sierpnia w Serocku podczas szkoły letniej. Na tygodniowym wyjeździe studenci realizują już dwa przedmioty z programu nauczania: tożsamość i zasoby osobiste nauczyciela. Konfrontują swoje doświadczenia i wyobrażenia o dobrym nauczaniu. Zastanawiają się co ich ukształtowało, z perspektywy czasu wymieniają się doświadczeniami edukacyjnymi, omawiają przeżycia szkolne. Poznają też siebie nawzajem, kadrę oraz przedmioty, których uczyć się będą przez najbliższe 10 miesięcy. W SE to drugi rocznik polonistów i matematyków przygotowujących się do zawodu nauczyciela.

Dobrze wykonane zadanie

W uroczystości oprócz studentów i wykładowców uczestniczyli przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego i Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, dzięki którym powstała SE.

– Zaledwie kilka tygodni temu byłam na rozdaniu dyplomów pierwszemu rocznikowi absolwentów. Pamiętam ich jeszcze ze szkoły letniej. Ten rok naprawdę wiele zmienił. Patrząc na tych młodych ludzi miałam poczucie, że dobrze wykonaliśmy nasze zadanie – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia.  – Chciałabym, żebyście Państwo po tym roku mieli poczucie, że ten czas, który z nami spędziliście, był jednym z ciekawszych okresów waszego życia – dodała.

Zawód, który się nie nudzi

– Szkoła Edukacji PAFW i UW jest inwestycją w ludzi, najważniejszych ludzi w tym kraju, w nauczycieli. Jest instytucją, która ma za zadanie podnieść standardy edukacji w tym kraju. Chcecie zrobić coś więcej niż tylko pracować w szkole. Mam nadzieję, że chcecie być częścią społeczności ludzi, którym zależy na tym, co będzie jutro – powiedział Radosław Jasiński, dyrektor programowy PAFW.

– Zawód nauczyciela jest z natury inny od wielu zawodów, które moglibyśmy wykonywać. Jest niedookreślony, bo trzeba go tworzyć codziennie na nowo. Dlatego on się nie nudzi i to jest w nim bardzo piękne – mówiła prof. Jolanta Sujecka-Zając, dyrektor SE.

Na studia w SE aplikować mogą osoby, które chcą poznać nowe metody pracy, zdobyć kompetencje wychowawcze albo odświeżyć warsztat nauczycielski. Studia trwają rok, są podyplomowe, ale odbywają się w trybie dziennym. Studenci mają 320 godzin praktyk w szkołach i zajęcia akademickie.