Szkolny bigos i wsparcie, czyli Zjazd Absolwentów 2020

Zjazd Absolwentów 2020

Zjazd Absolwentów to jeden z najbardziej inspirujących momentów roku akademickiego w Szkole Edukacji. Rozmawiamy, uczymy się, wymieniamy dobrymi praktykami, wspólnie szukamy rozwiązań szkolnych problemów. W tym roku, z oczywistych względów, sporo się zmieniło. Absolwenckie spotkanie odbyło się online… i dodało wszystkim skrzydeł!

Na internetowy III Zjazd Absolwentów 2020 przybyło 30 osób – dawniej naszych studentów, a dziś nauczycieli. Zaczęliśmy od nietypowego pytania: “Mój ostatni rok pracy był jak… podaj nazwę potrawy.” Wśród odpowiedzi pojawił się bigos czy bałagan, czyli regionalna sałatka bożonarodzeniowa. Jedna z absolwentek stwierdziła nawet, że czuje się jak “swojski kotlet z tłuczonymi ziemniakami i mizerią”. Ale nie zabrakło także pozytywnych skojarzeń: sernika, truskawek z bitą śmietaną czy wisienki na torcie. Bez wątpienia mijający rok był i jest dla nauczycieli trudny, choć dostarcza również dobrych emocji. 

Zjazd Absolwentów 2020. Zarządzanie ocenianiem

Absolwenci wzięli także udział w zajęciach z zarządzania ocenianiem, poprowadzonych przez wykładowczynie Szkoły Edukacji Kingę Białek i Beatę Kotarbę. Szukaliśmy odpowiedzi na pytania: jak zarządzać udzielaniem informacji zwrotnej, aby znaleźć czas także na życie prywatne, jak oceniać w kilku wieloosobowych klasach, jak uzasadniać swoje zasady oceniania przed rodzicami.

Na koniec, jak co roku, absolwenci wymienili się dobrymi praktykami ze swojej codziennej nauczycielskiej pracy. Dotyczyły one czterech obszarów: 

  1. budowanie relacji z uczniami online i offline
  2. sprawdzone metody pracy online 
  3. jak być nauczycielem i nie zwariować? 
  4. godzina wychowawcza online i offline

Wśród praktyk pojawił się na przykład pomysł na rozmowy z uczniami o ważnych dla nich sprawach. Obecnie dyskutują o „przepisie na miłość”. Jedna z absolwentek zaproponowała różnicowanie poziomów lekcji online – jedna odbywa się w wersji prostszej dla dwóch klas jednocześnie, a kolejna – już dla chętnych – w wersji trudniejszej. Inna, polonistka, przygotowuje z kolei spersonalizowane dyplomy dla uczniów. Matematycy mówili o tym, jak prowadzą testy w programach typu Teams oraz korzystają z G Squite: Classroom, Meet, Jamboard, multipodręcznika GWO

Spotkania online  – inaczej, ale nie gorzej

Tegoroczny zdalny Zjazd był zupełnie inny niż poprzednie. Zadawaliśmy sobie pytanie, czy da się stworzyć tę atmosferę, którą tak bardzo cenią sobie nasi absolwenci podczas spotkań twarzą w twarz. Okazało się, że online wcale nie znaczy gorzej. Było po prostu inaczej, ale równie inspirująco i rozwijająco. Co wynieśli uczestnicy? Przede wszystkim poczucie wsparcia, ogromną radość  z zobaczenia kolegów i koleżanek, ale także pewność, że w dzisiejszych realiach w pracy nauczyciela “wystarczająco dobrze to już dobrze”. Dodali sobie także otuchy przed zakończeniem roku i koniecznością wystawienia stopni. 

W kolejnym Zjeździe Absolwentów po raz pierwszy wezmą udział nie tylko poloniści i matematycy, ale także historycy i biolodzy, którzy właśnie przygotowują się do prezentacji swoich dyplomowych portfolio. Choć spotkanie online oceniamy znakomicie, mamy nadzieję, że za rok zobaczymy się już na żywo.