Supernauczyciele ruszają zmieniać polską szkołę

Naukę w Szkole Edukacji PAFW i UW zakończył właśnie trzeci rocznik studentów. Dyplomy odebrało dwadzieścioro nauczycieli i nauczycielek matematyki oraz języka polskiego.

Jak podkreśliła dyrektor Jolanta Sujecka-Zając, zakończenie roku jest dla studentów podsumowaniem, ale też zaproszeniem do dalszego bycia z nami w relacji, do budowania edukacyjnej społeczności. „Dokonaliście przez ostatnie 10 miesięcy ogromnych postępów. Będziecie inaczej uczyć młode pokolenia. Do dzieła!” – mówiła z kolei prof. Anna Fornalczyk z Rady Dyrektorów PAFW.

Jak co roku każdy z absolwentów miał okazję zaprezentować najważniejsze, najbardziej osobiste czy zaskakujące momenty i narzędzia, z którymi zetknął się podczas 10-miesięcznych studiów. Tematyka była różnorodna: od samorozwoju i osobistych zasobów pedagoga, przez ciekawe narzędzia i metody, po relacje z uczniami, rodzicami i innymi nauczycielami.

Tuż przed wręczeniem dyplomów do studentów, kadry, mentorów i absolwentów i gości Szkoły Edukacji zwróciła się także prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jolanta Choińska-Mika.

Szkoła Edukacji to nasze wspólne dzieło i wartość, wciąż jeszcze wrażliwa. Musimy o nie razem dbać. Nie ulega wątpliwości, że wiele waszych refleksji powinno być aktualne także w skostniałych murach uniwersyteckich. Rola nauczyciela – i szkolnego, i akademickiego – to bycie zwornikiem, który uruchamia pokłady ciekawości, chęć zadawania pytań i dochodzenia do wiedzy. Bardzo dziękuję i gratuluję absolwentom. Kochana kadro – to musi być olbrzymia satysfakcja wiedzieć, że robi się coś sensownego. Drodzy absolwenci: nie poddawajcie się w tej szkolnej szarzyźnie! – prorektor ds. studentów i jakości kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Jolanta Choińska-Mika.

Na zakończenie pojawiły się serdeczne słowa ze strony studentów. W ich imieniu przemówiła polonistka Joanna Hyża, która podziękowała między innymi za praktyki, będące “studenckim laboratorium”.

Dziękujemy za zajęcia – nasze miejsce na myśli nieuczesane, za wyjazdy, które pokazały, że szkoła może być inna. Dziękujemy za tutorów i mentorów, którzy byli naszymi dobrymi duchami – absolwenci rocznika 2018/2019

To oczywiście nie koniec przygody ze Szkołą Edukacji. Młodzi nauczyciele zostaną teraz objęci dwuletnim programem wsparcia i na każdym kroku będą mogli liczyć na pomoc ze strony kadry SE. Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom i życzymy im wytrwałości, skuteczności i ogromnej satysfakcji z pracy!