Wracają Otwarte Seminaria dla nauczycieli w Szkole Edukacji

Przed nami kolejne Otwarte Seminaria Lekturowe i Nowohumanistyczne. Do końca roku szkolnego będziemy rozmawiać o nowych interpretacjach wybranych książek oraz o najświeższych nurtach ze świata kultury i literatury. Wszystkie spotkania są otwarte i bezpłatne. 

Jak podkreśla pomysłodawczyni seminariów Agata Patalas, zazwyczaj nie mamy wielu możliwości, by zweryfikować własny sposób myślenia o książkach, o których rozmawiamy z uczniami.

Trudno nam nawet znaleźć czas i miejsce dla wypowiedzenia własnych myśli zanim do tych klas wejdziemy. Seminaria Szkoły Edukacji temu właśnie służą – odnawiamy i ożywiamy odbiór lektur szkolnych dla samych siebie, by inicjować angażujące uczniów lekcje, a samemu mieć wiele przyjemności i satysfakcji z odkrywania nowych znaczeń „starych” książek – dodaje wykładowczyni SE. 

Otwarte Seminarium Lekturowe – kiedy i gdzie?

Seminaria odbywają się w Szkole Edukacji w wybrane czwartki od godz. 16.30 do 18.30. 

Kalendarz Otwartych Seminariów Lekturowych w roku 2020:

  • 27.02 „Nie-Boska komedia” Zygmunta Krasińskiego. Jakiego romantyzmu uczymy i jak widzą go uczniowie?
  • 19.03 – literatura o Zagładzie Żydów (wybrane opowiadanie Tadeusza Borowskiego i Zofii Nałkowskiej ze spisu lektur, fragment „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall, fragmenty „Archiwum Emanuela Ringelbluma”)
  • 23.04 – Franz Kafka (fragmenty „Procesu” oraz małe prozy)

Uczestniczki i uczestnicy mogą także zaproponować lektury, które chcieliby przeczytać na nowo, dlatego możliwe są zmiany w programie.

Otwarte Seminarium Nowohumanistyczne dla nauczycieli

Na Otwarte Seminaria Nowohumanistyczne zapraszamy uznanych badaczy z uniwersytetów całej Polski. Są skierowane do nauczycielek i nauczycieli zainteresowanych wprowadzaniem na lekcjach – np. polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii czy godzinie wychowawczej – nowoczesnej myśli humanistycznej i społecznej. Wszystko po to, by dzielić się z uczniami głębszym rozumieniem świata i życia. 

Ten cykl będzie się również odbywać w czwartki w godz. 16.30-18.30.

Kalendarz Seminariów Nowohumanistycznych w roku 2020:

  • 23.01 – dr Natalia Pamuła (OSA UW): Niepełnosprawność w polskiej kulturze i odbiorze społecznym
  • 5 marca – warsztaty retoryczne z dr. hab. Michałem Rusinkiem (UJ)
  • 12 marca prof. Maja Mendel (UG): Eduwidma i pedagogika wrażliwa na nieobecne
  • dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektorka Nowego ZOO w Poznaniu: Współczesne problemy ochrony światowego dziedzictwa przyrodniczego. Dodatkowe narzędzia edukacyjne do przedstawienia zagadnienia (debata, media społecznościowe, wolontariat, współpraca z organizacjami pozarządowymi)

Zaświadczenia dla uczestników 

Otwarte Seminaria dla nauczycieli organizowane przez Szkołę Edukacji są bezpłatne i ogólnodostępne, dlatego przyjść na nie może każdy. O aktualnościach i ewentualnych zmianach będziemy informować na stronie internetowej, a także na naszym profilu na Facebooku

Nauczyciele, którzy wezmą udział w co najmniej 6 spotkaniach seminariach mogą otrzymać zaświadczenie o uczestnictwie w cyklu. Jeśli macie dodatkowe pytania, odpowie na nie koordynatorka Agata Patalas: a.patalas@szkolaedukacji.pl

 

Dowiedz się więcej o Szkole Edukacji TUTAJ.