Inauguracja roku akademickiego w Szkole Edukacji

Szkoła Edukacji rozpoczęła nowy rok akademicki. W uroczystości – oprócz studentów i kadry – wzięli udział także przedstawiciele Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz Uniwersytetu Warszawskiego.

“Życzę wam prawdziwego zanurzenia się w edukację i jak najrzadszych momentów zwątpienia” – tymi słowami zwróciła się do nowego rocznika studentów prof. Jolanta Choińska-Mika, prorektor UW ds. studentów i jakości kształcenia. Jak podkreśliła, przed laty sama brała udział w tworzeniu Szkoły Edukacji. “Obu instytucjom – PAFW i UW – zależało wówczas na tym, by stworzyć miejsce, które będzie wytyczać przyszłość i odpowie na pojawiającą się w wielu środowiskach potrzebę zmian i nowatorskich rozwiązań. Dziś wiem, że uczestniczyłam w czymś, co zmienia polską edukację. Choć każdy kolejny rocznik jest inny, widzimy, że był to bardzo, bardzo dobry pomysł” – podkreśliła prof. Choińska Mika.

Z kolei dyrektor programowa Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności Marianna Hajdukiewicz zapewniła, że dla reprezentowanej przez nią organizacji Szkoła Edukacji jest niezwykle ważnym przedsięwzięciem, bowiem doskonale wpisuje się w misję PAFW. “Nasz główny cel to zmienianie lokalnej społeczności w różnych obszarach – od społecznego po kulturowy. Ale oświata zawsze była naszym priorytetem. Życzę wam niepowtarzalnej edukacyjnej przygody. Weźcie z niej, ile się da” – dodała Marianna Hajdukiewicz.

Witając nowy rocznik, prezes Fundacji Dobrej Edukacji Magdalena Radwan-Röhrenschef podkreśliła, że edukację – w jej obecnej, klasowo-lekcyjnej formie – już wkrótce czekają nieuniknione i radykalne zmiany. SE bez wątpienia będzie brała udział w kształtowaniu szkoły przyszłości. Życzyła przyszłym nauczycielom “owocnego myślenia o tym, jak będzie wyglądać edukacja, gdy obecny system okaże się już zupełnie nieprzystający do rzeczywistości”.

Na zakończenie uroczystości do studentów zwróciła się prof. Jolanta Sujecka-Zając. Jak podkreśliła, istotą edukacji jest dociekanie w uczeniu siebie i innych i wieczne poszukiwania odpowiedzi. “Chcemy was nauczyć nie zawodu nauczyciela, a bycia nauczycielem. Nasza odpowiedź na problemy polskiej szkoły to: Nauczaj z pasją i naucz pasji” – dodała dyrektor Szkoły Edukacji.

Inauguracja roku akademickiego odbyła się w ramach corocznej Szkoły Letniej dla studentów i kadry, w tym roku zorganizowanej w podwarszawskim Serocku. Po raz pierwszy w historii naukę w SE rozpoczęli, oprócz polonistów i matematyków, także przyszli nauczyciele biologii.