Aby zostać nauczycielem biologii – zarówno w szkole podstawowej jak i ponadpodstawowej – musisz mieć ukończone odpowiednie studia. Zgodnie z najnowszymi przepisami, które weszły w życie w 2019 roku, wymagany jest dyplom magistra, i to na wszystkich poziomach edukacji.

Jeśli podczas studiów biologicznych ukończyłeś/aś specjalizację nauczycielską, masz uprawnienia, aby uczyć w szkole. Jeśli jesteś po studiach pokrewnych do biologii lub masz za sobą specjalizację inną niż nauczycielska, dodatkowo musisz ukończyć odpowiedni kurs lub studia podyplomowe.

JAK ZOSTAĆ NAUCZYCIELEM BIOLOGII? DZIĘKI STUDIOM W SZKOLE EDUKACJI!

Jeśli chcesz zostać nauczycielem biologii i masz magisterium z biologii lub z pokrewnego kierunku, ale nie masz uprawnień nauczycielskich, rozpocznij studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej.

Zdarzają się osoby, które mają uprawnienia do nauczania biologii, ale wciąż nie czują się pewnie w zawodzie nauczyciela. Mogły np. nie być zadowolone ze swoich praktyk studenckich, nie odnaleźć się w pracy w klasie lub przez lata pracować w innym zawodzie. Idealnym rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe z rozbudowanym programem praktyk i tutoringu.

JAKIE NAUCZYCIELSKIE STUDIA PODYPLOMOWE WYBRAĆ?

Jeśli nauczyciel biologii nie ma odpowiedniego przygotowania merytorycznego: zarówno przedmiotowego, jak i dydaktycznego, zderzenie z rzeczywistością może się okazać wymagające. Zdarza się, że w efekcie pedagodzy po kilku latach rezygnują z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu.

Jeśli więc musisz ukończyć studia podyplomowe aby zdobyć uprawnienia do nauczania biologii, zadbaj o to, by nie był to jedynie “papierek”. Kurs powinien zapewnić nie tylko wiedzę przedmiotową, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazywania, co dla wielu pedagogów bywa wyzwaniem. Ogromnym plusem będzie też stypendium dla biologów.

Zwróć uwagę na doświadczenie kadry i na to, czy wykładana teoria jest konfrontowana z edukacyjną rzeczywistością podczas praktyk w szkołach. Ustawa wymaga realizacji co najmniej 150 godzin praktyk, ale w Szkole Edukacji jest to 250 godzin praktyk. Nasze praktyki odbywają się pod opieką przeszkolonych nauczycieli-mentorów w starannie dobranych szkołach. Wychodzimy z założenia, że dobrze zaprojektowane praktyki to podstawa, która ułatwi wejście do zawodu. Ważne, by nie ograniczały się tylko do obecności na lekcjach, ale pozwalały na stopniowe i samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji oraz na solidną informację zwrotną.

Studentki-w-Eurece-1024x683

STUDIA PODYPLOMOWE DLA NAUCZYCIELI – NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ? 

  • program zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami o zawodzie nauczyciela
  • program oparty na aktualnej wiedzy i skutecznych narzędziach edukacyjnych
  • łączą zagadnienia psychologiczno-pedagogiczne z dydaktyką konkretnego przedmiotu
  • jak największa liczba godzin praktyk w szkołach pod okiem przeszkolonych nauczycieli
  • indywidualna opieka tutorska
  • określenie nauczycielskich standardów rozwoju
  • wsparcie w pierwszych latach pracy po ukończeniu studiów

Bogaty plan praktyk i indywidualne wsparcie – zarówno w trakcie studiów, jak i po nich – to zdecydowanie wartość dodana. Właśnie taki program gwarantują studia podyplomowe w Szkole Edukacji PAFW i UW. Dowiedz się więcej TUTAJ.

Zobacz też:

Jak zostać nauczycielem języka polskiego?

W jaki sposób zostać nauczycielem historii?

Jak zostać nauczycielem matematyki

Śledź nas także na Facebooku