W roku akademickim 2024/25 ruszy Szkoła Mistrzów Edukacji Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności i Uniwersytetu Warszawskiego – studia doskonalące dla pedagogów z min. 3-letnim stażem.

Szkoła Mistrzów Edukacji to prawdziwa gratka dla osób, które mają wypracowany stabilny warsztat nauczycielski, ale chciałyby wprowadzić w nim innowacyjne zmiany, wspierające rozwój – zarówno własny, jak i uczniowski. Studia będą miały tryb zaoczny, hybrydowy. Dwa zjazdy odbędą się stacjonarnie w Warszawie, a 10 online. W roku 2024/25 planujemy studia w ramach trzech specjalności:

  • Języka polskiego
  • Historii i WOS
  • Kierowania klasą (dla nauczycieli wszystkich przedmiotów)

Dwa pierwsze moduły są skierowane do przedmiotowców, nauczycieli i nauczycielek którzy chcą wprowadzać innowacje edukacyjne, a także skutecznie łączyć role dydaktyka i osoby mającej wpływ na klimat panujący w klasie i kwestie wychowawcze. Ostatni moduł, czyli kierowanie klasą – to propozycja dla nauczycieli wszystkich przedmiotów, którzy chcą poznawać metody i techniki wpływające na utrzymywanie dyscypliny, skuteczność interwencji i przestrzeganie zasad, czyli aspekty niezbędne dla efektywnego prowadzenia lekcji.

Szkoła Mistrzów Edukacji – po co i dla kogo?

Czego nauczysz się w Szkole Mistrzów Edukacji? Przede wszystkim wielu skutecznych i sprawdzonych metod i technik pracy, które możesz od razu wykorzystać na lekcjach.

Dużo uwagi poświęcimy też dyskusji na temat filozofii nauczania danego przedmiotu. Skupimy się na osobistych zasobach nauczyciela, na identyfikowaniu i pokonywaniu wyzwań w dydaktyce przedmiotu. – dyrektorka programowa Szkoły Edukacji, Magdalena Swat-Pawlicka

Szczególnie ciekawa jest specjalność „Kierowanie klasą” , w ramach której nauczyciele i nauczycielki poznają najlepsze strategie pozwalające  wykorzystywać różne sytuacje do kształtowania uczniowskich zachowań i rozwijania kompetencji społeczno-emocjonalnych.

Pokażemy, jak uchronić się przed powielanymi od lat, schematycznymi metodami budowania lekcji, które wcale nie są efektywne i nie pomagają w rozwoju naszych podopiecznych. Podczas zajęć zajmiemy się trzema filarami kierowania klasą – zasadami, rutynami i codziennymi interwencjami wychowawczymi. Będziemy pracować nad tym, jak wykorzystać naturalny proces wytwarzania się określonych nawyków do celowego kształtowania pożądanych zachowań. Wykorzystamy też potencjał spotkania doświadczonych praktyków i będziemy dzielić się pomysłami wdrażanymi do codziennej pracy. – wykładowczyni Szkoły Mistrzów Edukacji, Magdalena Jurewicz

Magdalena Swat Pawlicka podkreśla, że po zakończeniu studiów podyplomowych Szkoły Mistrzów Edukacji nauczyciele i nauczycielki poczują, że z dużą swobodą mogą realizować zagadnienia dydaktyczne. Wszystko to, co pojawia się w obszarze pracy wychowawczej i budowania relacji zostanie utrwalone, przećwiczone i nie będzie stanowić przeszkody.

Rekrutacja i czesne

Szkoła Mistrzów Edukacji jest skierowana do nauczycieli i nauczycielek z co najmniej 3-letnim doświadczeniem pracy w ciągu ostatnich 10 lat. Studia rozpoczną się 18 października 2024, a zakończą 25 maja 2025. Ich cena wynosi 2.500 zł.

Szczegółowe informacje, daty zjazdów i zasady rekrutacji można znaleźć w systemie IRK Uniwersytetu Warszawskiego.