PISA i TIMSS – interpretacja wyników
Raz na 12 lat międzynarodowe badania edukacyjne PISA i TIMSS zbiegają się w czasie. Przez niewłaściwą interpretację ich rezultatów, można łatwo popaść w uogólnienia. Wyniki omawiają i pomagają zrozumieć wykładowcy Szkoły Edukacji.
W grudniu w Szkole Edukacji odbyło się seminarium pt. Badania 2015 PISA i TIMSS – wyniki i zadania. Uczestniczyli w nim studenci wykładowcy SE oraz nauczyciele ze szkół praktyk. Seminarium prowadzili członkowie zespołów badawczych (PISA, TIMSS), a jednocześnie wykładowcy w Szkole PAFW i UW: Kinga Białek, Marcin Karpiński i Agnieszka Sułowska. W spotkaniu gościnnie wziął udział prof. Krzysztof Biedrzycki z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Instytutu Badań Edukacyjnych.
– Po co robi się badania edukacyjne? Egzaminy wewnętrzne pozwalają jedynie zróżnicować uczniów w obrębie klasy czy szkoły, ale nie dają odpowiedzi na pytanie czy nauczanie jest na wysokim czy niskim poziomie – mówił podczas spotkania Marcin Karpiński, wykładowca dydaktyki matematyki z SE.
Jakie umiejętności sprawdzają międzynarodowe badania? PISA to badanie obejmujące uczniów, którzy skończyli 15. rok życia. Sprawdzane są umiejętności w trzech obszarach: czytania i interpretacji tekstu, umiejętności matematycznych, rozumowania w naukach przyrodniczych. TIMSS to natomiast pomiar osiągnięć szkolnych w matematyce i przyrodoznawstwie uczniów dziesięcioletnich (w czwartym roku nauki) oraz czternastoletnich (w ósmym roku nauki).
– Wokół wyników powstało wiele mitów, które żyją w mediach. Spotykamy się po to, żeby rozwiać wątpliwości i wiedzieć więcej, niż to, co opisują dziennikarze – dodał Marcin Karpiński.
Na stronie SE publikowane będą fakty i obalane mity związane z interpretacją badań edukacyjnych.
Relację w postaci krótkiego filmu można obejrzeć na kanale YT Szkoły Edukacji.