Jak zostać nauczycielem historii?

 

Inspiruje, z pasją opowiada o dziejach,  jest oczytany, pełen empatii i zrozumienia dla uczniów. Uczy nie suchych faktów, ale tego, jak rozumieć i zmieniać świat. Dobry nauczyciel historii może wpłynąć na całe życie młodego człowieka. Choć to praca pełna wyzwań, bez wątpienia dodaje skrzydeł. Jak zostać nauczycielem historii?

Aby zostać nauczycielem historii – zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej – musisz mieć ukończone studia historyczne. Zgodnie z najnowszymi przepisami, które weszły w życie w 2019 roku, wymagany jest dyplom magistra, i to na wszystkich poziomach edukacji.

Jeśli podczas studiów historycznych ukończyłeś/aś specjalizację nauczycielską, masz uprawnienia, aby uczyć w szkole. W przeciwnym razie musisz dodatkowo ukończyć odpowiedni kurs lub studia podyplomowe.

Jak zostać nauczycielem historii? Dzięki studiom w Szkole Edukacji!

Jeśli chcesz zostać nauczycielem historii i masz magisterium z historii (a także licencjat na innym kierunku i ukończone studia II stopnia na historii), ale nie masz uprawnień nauczycielskich, rozpocznij bezpłatne studia podyplomowe w Szkole Edukacji. Po ich ukończeniu możesz uczyć zarówno w szkole podstawowej, jak i ponadpodstawowej.

Zdarzają się osoby, które mają uprawnienia do nauczania historii, ale wciąż nie czują się pewnie w zawodzie nauczyciela. Mogły np. nie być zadowolone ze swoich praktyk studenckich, nie odnaleźć się w pracy w klasie lub przez lata pracować w innym zawodzie. Idealnym rozwiązaniem są wówczas studia podyplomowe z rozbudowanym programem praktyk i tutoringu.

Jakie nauczycielskie studia podyplomowe wybrać?

Jeśli nauczyciel historii nie ma odpowiedniego przygotowania merytorycznego: zarówno przedmiotowego, jak i dydaktycznego, zderzenie z rzeczywistością może się okazać wymagające. Zdarza się, że w efekcie pedagodzy po kilku latach rezygnują z pracy. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu.

Jeśli więc musisz ukończyć studia podyplomowe aby zdobyć uprawnienia do nauczania historii, zadbaj o to, by nie był to jedynie “papierek”. Kurs powinien zapewnić nie tylko wiedzę przedmiotową, ale przede wszystkim umiejętność jej przekazywania, co dla wielu pedagogów bywa wyzwaniem. Ogromnym plusem będzie też stypendium dla historyków.

Zwróć uwagę na doświadczenie kadry i na to, czy wykładana teoria jest konfrontowana z edukacyjną rzeczywistością podczas praktyk w szkołach. Ustawa wymaga realizacji co najmniej 150 godzin praktyk, ale w Szkole Edukacji jest to 250 godzin praktyk. Nasze praktyki odbywają się pod opieką przeszkolonych nauczycieli-mentorów w starannie dobranych szkołach. Wychodzimy z założenia, że dobrze zaprojektowane praktyki to podstawa, która ułatwi wejście do zawodu. Ważne, by nie ograniczały się tylko do obecności na lekcjach, ale pozwalały na stopniowe i samodzielne planowanie i prowadzenie lekcji oraz na solidną informację zwrotną.

Studia podyplomowe dla nauczycieli – na co zwrócić uwagę? 

  • program zgodny z aktualnie obowiązującymi przepisami o zawodzie nauczyciela
  • program oparty na aktualnej wiedzy i skutecznych narzędziach edukacyjnych
  • łączą zagadnienia psychologiczno-pedagogiczne z dydaktyką konkretnego przedmiotu
  • jak największa liczba godzin praktyk w szkołach pod okiem przeszkolonych nauczycieli
  • indywidualna opieka tutorska
  • określenie nauczycielskich standardów rozwoju
  • wsparcie w pierwszych latach pracy po ukończeniu studiów

Bogaty plan praktyk i indywidualne wsparcie – zarówno w trakcie studiów, jak i po nich – to zdecydowanie wartość dodana. Właśnie taki program gwarantują studia podyplomowe w Szkole Edukacji PAFW i UW, na które obecnie trwa rekrutacja. Dowiedz się więcej TUTAJ.

Prowadzimy także bezpłatne dzienne studia podyplomowe na trzech innych ścieżkach nauczycielskich:

  • biologia z przyrodą
  • matematyka
  • język polski