Świadomość i rozwój nauczyciela. Ruszył kolejny rok akademicki w Szkole Edukacji

To będzie dobre miejsce i dobry czas. Jesteśmy we wspólnocie myślenia, stawiamy na zmianę i rozwój nauczyciela – mówiła prof. Jolanta Sujecka-Zając podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego w Szkole Edukacji. 

Bezpłatne studia podyplomowe rozpoczęła blisko czterdziestka przyszłych pedagogów: historyków, biologów, polonistów i matematyków. Przywitała ich między innymi Marianna Hajdukiewicz, dyrektor programowa w Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Podkreśliła, że dla jej organizacji Szkoła Edukacji to szczególny program. “Wierzymy w  jego moc i siłę, bo edukacja jest dla nas kluczowym obszarem, na który – zarówno w wymiarze formalnym, jak i nieformalnym – patrzymy bardzo szeroko” – dodała.

Przypomniała, że 20 lat temu, gdy powstała PAFW, zupełnie inaczej myślało się o szkole. “Był to czas reformy, utworzenia gimnazjów. Chcieliśmy te zmiany wspierać, uczyć zaangażowania, aktywności i odpowiedzialności społecznej. Dziś, kilka lat po powstaniu Szkoły Edukacji, okazało się, że mamy do czynienia z kolejną reformą systemu oświaty. Każe nam ona znów myśleć o tym, jak kształcić nauczycieli. Ostatnie wydarzenia, pandemia i konieczność wprowadzenia nauczania zdalnego pokazała sporą lukę i to, jak bardzo system przygotowania nauczycieli i szkolne realia są od siebie oddalone. Młodzi nauczyciele u progu pracy zawodowej czują się osamotnieni i zagubieni. Postanowiliśmy tę lukę wypełnić. Szkoła Edukacji oferuje nie tylko merytoryczna wiedzę, ale przede wszystkim głęboki namysł nad rolą nauczyciela.” – mówiła Marianna Hajdukiewicz.

Stawiamy na rozwój nauczyciela i ucznia

Dyrektor Szkoły Edukacji Jolanta Sujecka-Zając podkreśliła, że od dziś każde działanie  – zarówno studentów, jak i kadry – będzie prowadzić do rozwoju samoświadomości. “To najcenniejszy element zawodowego postępu, stanowi jądro pracy nauczycielskiej. A jego najlepszym wyznacznikiem jest pomyślność naszych uczniów” – dodała. Wyraziła też przekonanie, że dla studentów będzie to znakomite i twórcze 10 miesięcy w bezpiecznym i przyjaznym środowisku. Zapewniła, że i przyszłych nauczycieli, i zespół Szkoły Edukacji łączy wspólny namysł nad edukacją oraz potrzeba rozwoju.

Nauka w Szkole Edukacji rozpoczęła się od wyjazdowej Szkoły Letniej. Przez 5 dni studenci odbywają zajęcia integracyjne i akademickie. Po powrocie do Warszawy, oprócz warsztatów i seminariów, rozpoczną także całoroczne praktyki w szkołach podstawowych i średnich oraz spotkania z tutorami. Za niespełna rok otrzymają uprawnienia nauczycielskie i będą mogli zacząć pracę jako nauczyciele historii, biologii, matematyki i języka polskiego.

Więcej o studiach w Szkole Edukacji można przeczytać TUTAJ.